WYDARZENIA

Błogosławiona Rodzino Ulmów – Wzorze miłości                         i miłosierdzia. Kolejne działanie w ramach projektu “Opowiemy Wam o Ulmach” Marta Ulma-Baran i Malgorzata Bebenek – nauczyciele doradcy metodyczni zorganizowali wspanialy konkurs plastyczny. O celu konkursu w filmowej relacji mówi Marta Ulma Baran. 

Znaczek pocztowy z Błogosławioną Rodziną Ulmow z Markowej ? – Czemu nie ! Agata Inglot jest autorem świetnego pomysłu konkursowego o randze wojewódzkiej. Projekt znaczka pocztowego – jako propozycja komkursowa zachęcił dzieci i młodzież ze szkół podstawowych Podkarpacia do plastycznej pracy i próby swoich sił. Pedagogiczne                     i wychowawcze wartości tego typu dydaktycznego                    i metodycznego dzialania okazaly się niezwykle trafne. 200 prac uczniowskich – to dwustu młodych ludzi, którzy poznali losy Ulmów, przeżyli na swój sposób tą wiedzę, zrozumieli ich heroizm i zechcieli  podzielić się swoim spojrzeniem. 

“Rodzina wczoraj i dziś” –  Konkurs rozstrzygnięty !!! 516 prac z całej Polski to nie lada wyzwanie dla Jurorów. Posród różnorakich technik, sposobów operowania środkami wyrazu temat rodziny wybrzmiał mocno i przekonująco ! To piękny wyraz i świadectwo pracy wychowawczej rodziców i nauczycieli.  Gala konkursowa w przepięknych okolicznościach Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu dopełniła tego ogólnopolskiego wydarzenia. Jak podkreślają organizatorzy: Marta Ulma – Baran i Małgorzata Bębenek  doradcy metodyczni PZPW w Rzeszowie, odpowiedź na zaproszenie konkusowe przerosła najśmielsze oczekiwania. Konkurs jest wpisany w szeroki projekt Nauczycieli Doradców Metodycznych pod nazwą “Opowiemy Wam o Ulmach” pod honorowym patronatem Ministra Edukacji.  Protokół Jury: CZYTAJ

Kochani …. Dzieje się !!! W auli Urzędu Marszałkowskiego prezentowana jest obecnie wystawa, której uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu 6 grudnia 2023. Wernisaż otworzył Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl a wśród gości znaleźli się: Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Wojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka.

Ale co najważniejsze: To cudowni NAUCZYCIELE PLASTYKI 😘💕 z Podkarpacia obnażyli swój talent, swoje myśli i serca w pracach poświęconych Słgom Bożym Rodzinie Ulmow. Dwa malarskie plenery które zorganizowała Małgorzata Kusz 💕💕💕💕nasza koleżanka metodyczka zaoowocowały bogactwem kolorow, faktur, kontrastów aby swoim plastycznym językiem sprowadzić nas do reflksji, zadumy, przemyśleń. Wystawa czynna do 21.11.2023 – warto… naprawdę warto to zobaczyć. Autorami prac są: Alberska Renata, Bębenek Małgorzata, Białoch – Tereszak Ewelina, Błachuta Agnieszka, Brzezicka Anna,Caban Ewa, Cieśla Joanna, Dębicka Halina, Gawińska Ewa, Grabowski Dariusz, Korzec Andrzej, Kusz Małgorzata, Liskowicz Izabela, Magryś Dorota, Mazepa Aneta, Międlar Iwona, Misiura Anna, Moniak – Różańska Ewa, Opak Andrzej, Osmyk Andrzej, Pięta Małgorzata, Przewoźnik Roman, Reguła Bogusław, Tymoczko Anna, Opalińska – Starzec Sylwia.

LINK do pełnej galerii plenerowej: ZOBACZ

“Ci , którzy rozdali życie”  –  finał konkursu na Reportaż nawiązujący do polaków ratujących żydow podczas okupacji mienieckiej. Uczniowie podkarpackich szkoł docierali do śladow historii nie tylko ważnej – ale często zapominanej. Takie okruchy wspomnień dla młodych pokoleń są niezwykle ważne aby pamiętać, pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Heroizm Polaków i liczne dowody niezwyklego poświęcenia przypominają nam wszystkim jakim jesteśmy narodem i jakie cechy nas olakow charakteryzują. Zapraszam do krótkiej filmowej relacji…./

Malować sercem…chyba nie jest łatwo, a jednocześnie Czy może być piękniejszy obraz niż ten, w którym artysta zawiera wszystkie swoje uczucia i myśli ??? Po raz kolejny Nasza koleżanka Małgosia Kusz – doradca metodyczny plastyków zorganizowała niezwykłe wydarzenie. Plener malarski poświęcony rodzinie Ulmów z Markowej to wyjątkowe dzieło i zachęta dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w planowanym wernisażu – Polecam serdecznie stanąć oko w oko z artystą i jego dziełem. 

“Wystawa w ciemności” to absolutnie ponadwymiarowa i  ponadczasowa innowacja – a zarazem wychowawczy charakter pomysłu. Poznać chociaż    w namiastce świat osób niewidzących i niedowidzących sprzyja naszemu człowieczeństwu – uwrażliwia człowieka na drugą osobę z dysfunkcją.          W imieniu organizatorów serdeczne zachęcamy do skorzystania z oferty. Bliżej poznacie ją Państwo oglądając filmową zajawkę wydarzenia.

“Wybieram przyszłość” To bardzo ciekawy pomysł na konkurs. W tym roku w nowej odsłonie już kolejny raz. Konkurs organizuję PCEN w Rzeszowie oraz I Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie.
Szczegóły tutaj: POBIERZ REGULAMIN   oraz w mailingu, który trafił do sekretariatów podkarpackich szkół. Na temat konkursu w filmowej zajawce mówi Marta Kaczmarczyk – organizator konkursu.

Być doradcą metodycznym to jedno – ale być doradcą metodycznym i mieć pasje, to chyba kwintesencja w ogóle być dobrym pedagogiem – Chcesz dobrze uczyć ??? Chcesz mieć szacunek i poważanie w grupie młodzieży???  Pokaż im że jesteś człowiekiem z pasją !!! Robert jest świetnym nauczycielem, super kolegą w naszym metodycznym gronie , dusza towarzystwa – dzisiaj uchyli rąbka tajemnicy związanej ze swoją wielką radiotelefoniczną pasją – zobaczcie sami !!!

Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu                        i Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie zapraszają dzieci i młodzież szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie historyczno – plastycznym na projekt znaczka pocztowego upamiętniającego  Błogosławioną Rodzinę Ulmów z Markowej. Konkurs jest częścią szerszego projektu PZPW “Opowiemy Wam o Ulmach” Honorowy Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Jarosławia Pan Waldemar Paluch oraz Poczta Polska. Partnerem organizacyjnym jest Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki
Reporterski skrót z I Ogólnopolskiego Forum Doraców Metodycznych.
Relacja filmowa z wydarzenia, które niewątpliwie było pierwszym w Polsce w  wymiarze doradztwa metodycznego spotkaniem o takim charakterze i tak wielkim zasięgu. 

TARNOBRZEG – Dzień Języka Ojczystego.                                                          W dniu 21 lutego 2023r. w Dniu Języka Ojczystego, w Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, odbyły się zajęcia mające na celu przypomnienie o różnorodności językowej. Obchody tego dnia mają uświadamiać, że języki to nie tylko narzędzie komunikacji, ale tez świadectwo dziedzictwa kulturowego, o które trzeba dbać.
 W tym roku odbyło się dyktando “biegane” dla klas siódmych. Zasady bieganego dyktanda są proste. Uczniowie dobierają się  w zespoły, biegacze musieli podbiec do tekstu dyktanda na drugi koniec sali gimnastycznej i jak najwięcej zapamiętać; pisarze zapisywali to, co usłyszeli od kolegów. Tekst dyktanda najeżony był słowami z trudnościami ortograficznymi.
Dla uczniów pozostałych klas oraz pracowników szkoły organizatorki przygotowały zagadki i rebusy podczas których można było walczyć o tytuł Mistrza Języka Ojczystego. Odbył się konkurs językowy dla uczniów klas szóstych i łamańce językowe dla najmłodszych uczniów.
Nieznane, a wyjaśniane na plakatach, planszach i tablicach, słowa stały się tego dnia pretekstem do zgłębiania tajników języka ojczystego i poszerzania słownictwa przez całą społeczność szkolną.  Ponadto w tym  dniu odbyło się XII Miejskie Dyktando Dla Dzieci i Młodzieży organizowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Tarnobrzegu. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów. Mateusz Krawczyński otrzymał tytuł Mistrza Ortografii w kategorii klas V-VI, Chiara Avolio zajęła II miejsce w kategorii klas V-VI. Wręczono także nagrodę dla Mistrza kaligrafii została nim Joanna Socha z klasy VII a, a Michał Błasiak z klasy V b otrzymał dyplom dla najmłodszego uczestnika. Organizatorkami Dnia Języka Ojczystego były nauczycielki języka polskiego pani Dominika Materkowska i pani Alina Murek.

KROSNO                                                                                                     Grzegorz Argasiński Trenerem Roku Powiatu Krośnieńskiego

W dniu 24.02.2023 nasz Kolega Grzegorz Argasiński otrzymał zaszczytne wyróżnienie. Podczas Gali Sportu Powiatu Krośnieńskiego otrzymał tytuł Trenera Roku. To już kolejna nagroda dla naszego kolegi. Wszyscy serdecznie Ci gratulujemy. 

Grzegorz Argasiński jest trenerem piłki ręcznej. Pracuje w małej szkole w Posadzie Górnej. Zachęcił uczennice tej szkoły, by uprawiały piłkę ręczną. Stworzył im szansę rozwoju, co jego podopieczne skrzętnie wykorzystały. Dzisiaj UKS Posada Górna może się poszczycić wieloma osiągnięciami, natomiast wśród wychowanek tego małego szkolnego klubu są reprezentantki Polski. A wszystko dzięki pasji Nauczyciela. Cieszymy się, że Grzegorz Argasiński jest też doradcą metodycznym z wychowania fizycznego zatrudnionym w krośnieńskim oddziale PCEN Rzeszów. Zapowiadam już audycję w Radiu Belfer z jego udziałem.

Dariusz Zięba

stop-child-suicide-2301552_960_720
KONFERENCJA

GDY BRAKUJE SIŁ, BY ŻYĆ. ZACHOWANIA SAMOBÓJCZE DZIECI I MŁODZIEŻY

 RZESZÓW                                                                                                                Kilka dni temu przebywał w Dębicy Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Miałem okazję wysłuchać jego wykładu na temat respektowania praw dzieci niepełnosprawnych. Bardzo mocno utkwiła mi w głowie informacja o telefonie zaufania, z którego mogą korzystać dzieci mające jakiekolwiek problemy. Specjaliści prowadzą bardzo wiele takich rozmów z dziećmi, skutecznie reagując na czasami bardzo wielkie problemy małych ludzi. Pomyślałem sobie, że warto by było wiedzieć, jak należy rozmawiać w takich sytuacjach. Nie spodziewałem się, że tak szybko uzyskam odpowiedź na moje pytania.

Jednym z prelegentów konferencji  była Elżbieta Telesz, dyrektor Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie, osoba o wielkim doświadczeniu. Podzieliła się ona swoimi refleksjami wynikającymi z pracy z dziećmi po próbach samobójczych, umiejętnie łącząc w swojej wypowiedzi praktykę z naukowymi faktami. Wśród wielu ważnych spraw poruszyła ona temat konstrukcji pierwszej rozmowy z osobą, która może podjąć próbę samobójczą. Komunikat sprowadza się wtedy właściwie do czterech zdań we wskazanej kolejności. Zdania te układają się w całość, w której rozmówca nazwie problem dziecka, wyrazi swoje zaniepokojenie i troskę, by zaproponować pomoc. Technika ta wydaje się prosta, ale na pewno wymaga praktyki, by można było za jej pomocą skutecznie pomagać dzieciom, przerywając ich drogę ku autodestrukcji. W całej prelekcji uderzająca była wrażliwość prelegentki na potrzeby dzieci. Ta wrażliwość odznaczała się także w wypowiedzi Małgorzaty Pruchnik-Surówki, Kierownik Klinicznego Oddziału Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży w Centrum Medycznym w Łańcucie, a jednocześnie konsultanta wojewódzkiego w zakresie psychiatrii. W tej prelekcji bardzo mocno wybrzmiały słowa, że próba samobójcza to często efekt braku zainteresowania i wsparcia ze strony dorosłych dla problemów dzieci. Znamienne jest tutaj słowo „znikanie” na określenie stanu dziecka, które nie doświadcza zainteresowania ze strony dorosłych. Ale jest także druga strona tej sytuacji – otóż próby samobójcze dzieci, udane czy nieudane, stanowią także traumę dla dorosłych: rodziców, nauczycieli, którzy także potrzebują wsparcia w takiej sytuacji. Wykład zawierał również dane statystyczne, z których jasno wynika, że liczba prób samobójczych wzrasta. Dokładne dane na ten temat przedstawiła nadkom. Elżbieta Siupik z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, koncentrując się na województwie podkarpackim. Walorem konferencji był fakt, że jej uczestnicy nie pozostali w tym pesymistycznym nastroju pod wpływem danych statystycznych, lecz poznali propozycję metodyczną dotyczącą lekcji wychowawczej na tematy związane z problemem samobójstwa. Autorki scenariusza lekcji to Marta Dragan oraz Jolanta Podolak-Zając, doradczynie metodyczne PCEN Rzeszów. Zaproponowały one zajęcia dla młodzieży, które nie epatują problemem samobójstw, natomiast są doskonałą profilaktyką, gdyż dotyczą emocji, konfliktów i ich rozwiązywania, postrzegania szczęścia i akceptacji samego siebie, relacji rówieśniczych i innych ważnych dla młodego człowieka spraw. Przedstawione w scenariuszu metody pracy z młodymi ludźmi otwierają na dyskusję, rozmowę, tak ważną w zapobieganiu samobójstwom (dodać należy, że pomysłodawczyniami takiego tematu konferencji były właśnie Marta Dragan oraz Jolanta Podolak-Zając).

Konferencja została zorganizowana we współpracy Pełnomocnika Wojewody Podkarpackiego ds. Rodziny Rafała Czupryka z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie pod patronatem: JE. Biskupa Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej Jana Wątroby, Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Podkarpackiej Kurator Oświaty Małgorzaty Rauch. W konferencji uczestniczyła Wojewoda Podkarpacka Ewa Leniart, Podkarpacka Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Podkarpacki Wicekurator Oświaty Stanisław Fundakowski, Dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich Krystyna Wróblewska.

Pozdrawiam

Dariusz Zięba

Kierownik Zespołu Nauczycieli Doradców Metodycznych

Tel.: 17 853 40 97 w. 48

E-mail: Dariusz.Zieba@pzpw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *